Kraj Portugalia

Stolica: Lizbona
Powierzchnia: 92 391 km²  
Ludność: 10 677 tys.
Waluta: euro (EUR), 1 EUR = 100 centów
Język: portugalski
Napięcie: 220 V
Wiza: wiza nie jest wymagana

Alentejo

Algarve

Azory

Cudowny świat raf koralowych, podwodnych jaskiń, wulkanicznych plaż i niespotykanej przyrody.

Informacje ogólne

Archipelag położony daleko na Atlantyku, w odległym świecie i niezmierzonej przestrzeni, odznacza się niepowtarzalnym klimatem i indywidualnym charakterem, przez co jest wymarzonym celem podróży, na który czeka się przez wiele lat. Łagodny krajobraz wysp przeplata się z majestatycznymi kraterami i kalderami, a nieprzewidywalne fale rozbijają się o strome klify. Niebywały pejzaż bajkowego zakątka kuli ziemskiej urozmaicają dodatkowo ludowe kapliczki poświęcone Duchowi Świętemu oraz charakterystyczne dla Azorów białe domki. Turyści wybierający się na Azory mogą podziwiać rozmaite formy wybrzeża, wygasłe wulkany i jeziora kraterowe, a także wypoczywać w gorących źródłach termalnych i na wulkanicznych plażach. Ostatnią przystań przed rozlewiskiem bezkresnego oceanu upodobali sobie żeglarze oraz miłośnicy pieszych wędrówek, którzy mogą godzinami zwiedzać malownicze zakątki z zachwycającymi widokami. Człowiek i natura w takim zestawieniu tworzą jedność i właśnie takiej harmonii wielu podróżników poszukuje najbardziej.

Azory to inaczej archipelag 9 wysp pochodzenia wulkanicznego, który rozrzucony jest na Oceanie Atlantyckim około 1500 km od Półwyspu Iberyjskiego i 3600 km od wybrzeża Ameryki Północnej. Administracyjnie wyspy podzielono na trzy grupy: Flores i Corvo na zachodzie, Sao Miguel i Santa Maria na wschodzie oraz Faial, Terceira, Pico, Luz i Sao Jorge w części centralnej. Turyści wypoczywający na wyspach doceniają ich łagodny klimat, dzięki któremu temperatury latem nie przekraczają 23°C, a zimą nie spadają poniżej 10°. Przyroda na wyspach rządzi się swoimi prawami, żyzna gleba i nieprzewidywalne opady sprzyjają rozwojowi bujnej roślinności, na wszystkich wyspach można obserwować wiele ciekawych i niespotykanych gatunków kwiatów i krzewów.

Chociaż na wyspach odkryto ślady pobytu Fenicjan i Kartagińczyków swoją nazwę zawdzięczają podróżnikowi Goncalo Velho Cabralowi, który dotarł na Santa Marię w 1427 r. i przez przypadek wszechobecnego myszołowa pomylił z jastrzębiem nadając archipelagowi nazwę „acor” oznaczającą właśnie tego ptaka, a nazwa Azory przetrwała wiele stuleci. Według legend właśnie w tym miejscu miała znajdować się zaginiona Atlantyda, niemniej archipelag dopiero w XV w. po jego odkryciu został kolonizowany przez następców Cabrala. Na Santa Marię zawitał również Krzysztof Kolumb wracający z odkrywania Nowego Świata, a historia wysp związała się z założeniem plantacji trzciny cukrowej, pszenicy i licznych winnic, dzięki którym region zyskał na znaczeniu. Azory odegrały niemałą rolę podczas atlantyckich zmagań w trakcie II wojny światowej jako bazy lotnicze i morskie, natomiast autonomię uzyskały dopiero po obaleniu dyktatury Salazara i tzw. portugalskiej „rewolucji goździków”.

Sao Miguel – największa wyspa archipelagu ze stolicą Azorów Ponta Delgada – miasteczkiem położonym pomiędzy wulkanicznymi wzgórzami, oferującym turystom ciekawe zabytki i wiele atrakcji. W kurorcie działają najlepsze hotele, nie brakuje świetnej bazy gastronomicznej i rozrywkowej. Niezwykłą panoramę miasta widać ze wzgórza Reduto da Mae de Deus, znajdują się w nim wieżowce, eleganckie sklepy, centra handlowe i przytulne kawiarenki. W wolnych chwilach można zobaczyć barokowe kościoły, w tym najbardziej znany Igreja Matriz de Sao Sebastiao, a także Palacio da Conceicao mieszczący siedzibę władz. Z historią Azorów warto zapoznać się w Museu Carlos Machado, natomiast wypoczynkowi i leczniczemu relaksowi sprzyjają gorące źródła w ogrodzie Vale de Furnas. Sama wyspa ma wiele atrakcji i bogate życie kulturalne, miasteczka tętnią życiem przez całą noc, liczne fiesty przyciągają turystów z odległych zakątków i sąsiednich wysp. Podróżnicy często zwiedzają Kalderę Siedmiu Miast z bliźniaczymi jeziorami, które miały powstać z łez księżniczki opłakującej stratę ukochanego pasterza; malowniczy ogród Vale das Furnas zlokalizowany na dnie szerokiego krateru wulkanicznego oraz liczne punkty widokowe rozsiane po całej wyspie. Wczasowicze o wątłym zdrowiu powinni zainteresować się miejscami, gdzie znajdują się lecznicze źródła geotermiczne. Na wyspie można również zagrać w golfa, wybrać się na wyprawę do jaskini Gruta do Carvo lub wypoczywać w atlantyckich kurortach na ciemnych, wulkanicznych plażach doskonale nadających się do surfingu.

Santa Maria – na tę wyspę zawitał Krzysztof Kolumb wracający z odkrycia Nowego Świata, a charakteryzuje ją nieco łagodniejszy klimat niż pozostałe wyspy z racji położenia na południowym krańcu archipelagu. Uroku dodaje wyspie wspaniała zabudowa niewielkich wiosek z czerwonymi dachami bielonych domów. Wybrzeże wyspy urozmaicają liczne zatoczki, niepowtarzalny krajobraz  można podziwiać ze wzniesienia Pico Alto, jego znamienną cechą jest czerwona barwa gleby urzekająca turystów, mieniąca się w różnymi barwami w poszczególnych porach dnia. Najważniejszym kurortem jest Vila do Porto, który oferuje urlopowiczom XVI-wieczną twierdzę, liczne kościoły do zwiedzania, a także zaplecze hotelarskie, sklepy, tawerny i doskonałą zabawę do rana w licznych klubach. Na piaszczyste plaże można trafić w wielu zakątkach wyspy, które uchodzą za najbardziej nasłonecznione na Azorach. Najciekawsza Praia Formosa położona jest w zatoce Sao Laurenzo i doskonale nadaje się do uprawiania sportów wodnych, natomiast fale wokół całej wyspy są prawdziwym wyzwaniem dla surferów przybywających dla nich z całego świata. Zwiedzić przy okazji można ruiny Fortu Świętego Jana Chrzciciela, ciekawą atrakcją są rejsy przez jaskinie na Romeiro Islet, na których organizowane są połowy ryb za pomocą włóczni. Wielu turystów wybiera się na piesze wędrówki do jaskiń Pombas i Anjos.

Terceira – wyspa o kształcie elipsy, która została odkryta jako trzecia (stąd jej liczbowa nazwa), szczególnie atrakcyjna jest dla turystów zafascynowanych pięknem przyrody, historią, kulturą i zabytkami. W jej wnętrzu można podziwiać Guilherme Moniz Caldera – największy krater na wyspach, natomiast w krajobrazie dominują wzniesienie Serra do Cume i góra Serra de Santa Barbara z najlepszymi widokami na okolicę. Porty wyspy były przed wiekami bazą przeładunkową i dawały schronienie przed sztormami licznym żaglarzom handlującym srebrem i złotem, podobną funkcję pełnią dzisiaj, dlatego do tej pory przetrwał ich zabytkowy charakter. Najważniejszym miejscem na wyspie jest kurort Angra do Heroismo z zabytkowym centrum wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, które jednocześnie jest największą atrakcją wyspy. Spacerować można wśród zachwycających XVII-wiecznych kamieniczek, podziwiać katedrę ze srebrnym ołtarzem i bogatym skarbcem, pałac Capitaes Generais, zwiedzić niezwykłe zamki Sao Sebastiao i Sao Joao Baptista oraz wiele innych osobliwych świątyń zabytkowego miasta. W miasteczku najlepiej pojawić się 24 czerwca, kiedy odbywają się coroczne „festas” związane z dniem św. Jana Chrzciciela, a Terceira zamienia się w centrum rozrywki. Kurort dysponuje najlepszą na wyspie bazą noclegową, natomiast najpiękniejsze, piaszczyste plaże z ciemnym piaskiem znajdują się w Praia da Vitoria, gdzie w okolicy górują stożki dwóch wulkanów. Atrakcją wyspy są liczne jaskinie udostępnione zwiedzającym, turyści często poznają okolicę podczas pieszych wędrówek, wypraw rowerowych i konnych, a także szybując na paralotni. Wyspa oferuje dodatkowo możliwość gry w golfa oraz safari, na które można wybrać się quadem lub jeepem. Oprócz lądowych atrakcji rajem jest wybrzeże z możliwością uprawiania windsurfingu, surfingu, żeglarstwa oraz łowienia ryb pod wodą lub na otwartym oceanie.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Sao Jorge – niezwykłe szczyty pięknej wyspy często spowija mgła, a większość kurortów leży na przybrzeżnych równinach u podnóża skalistych klifów. Na wyspie można spotkać magiczne wodospady, wulkaniczne kratery i dziewiczą przyrodę skrytą przed turystycznym oblężeniem. Wyspa charakteryzuje się brązową barwą pochodzącą od koloru skał i właśnie portugalskimi „fajas”, czyli płaskimi powierzchniami spadającymi do oceanu na skutek wybuchów wulkanicznych i osuwania się ziemi. Turyści mogą podziwiać najpiękniejszą panoramę na Azorach – Faja da de Santo Cristo Caldeira, budzącą wyobraźnię i zmysły podróżnicze. Główna miejscowość Velas jest portem rybackim z wieloma tradycjami, starymi dworkami, ciekawymi kościołami i malowniczymi murami miejskimi, a pogodni mieszkańcy wioski utrzymują się głównie z rybołówstwa. Samo centrum zdobią barokowe zabytki z ratuszem na czele oraz przytulne restauracje z wykwintną kuchnią. Największymi atrakcjami na wyspie są ruiny starego kościoła Urzelina, miasteczko Manadas z ciekawymi architektonicznie domkami położonymi wśród sadów i pól uprawnych, malownicza wysepka Topo będąca miejscem wylęgu mew oraz kościół Santa Barbara z cennym zbiorem ręcznie malowanych kafelek. Oprócz pieszych wędrówek wyspa doskonale nadaje się do uprawiania żeglarstwa, kajakarstwa, nurkowania, surfingu i wędkowania. Wielki rozwój przeżywa również wspinaczka i kanioning oraz poznawanie podziemnych grot i jaskiń. Wybrzeże całej wyspy ma wulkaniczny charakter, niemniej na własną rękę najlepiej jest poszukać najlepszych miejsc kąpielowych. Przy największych miejscowościach znajdują się wyznaczone pasy ciemnego, wulkanicznego wybrzeża przeznaczone do kąpieli.

Faial – „błękitna wyspa” o pięciokątnym kształcie nazywana w ten sposób przez turystów za sprawą żywopłotów hortensji przecinających ją niczym wstęga na przestrzeni kilkudziesięciu kilometrów. Takiego widoku nie uświadczy się w żadnym innym zakątku świata, gdzie błękit oceanu prawie niedostrzegalnie łączy się z lądem. Na wyspie dominuje zapierający dech w piersiach księżycowy krater porośnięty zielenią i kwiatami świecącymi w słońcu. Wyspę najlepiej podziwia się z ruin latarni morskiej Ponta da Ribeirinha, w krajobrazie można wypatrzyć wiatraki pomalowane na czerwono oraz pola uprawne pełne kwiatów. Turyści najczęściej zaglądają do tętniącej życie stolicy wyspy Horto, której marina znana jest w żeglarskim świecie. Ponadto można zwiedzić trzy XVIII-wieczne kościoły, ciekawe muzeum, fortyfikacje Porto Pim i Scrimshaw Muzeum prezentujące między innymi rzeźbione żaglowce, syreny i zdjęcia z historycznych polowań na wieloryby. Na wybrzeżu Feteira znajdują się groty oraz jaskinie, natomiast wielkie emocje można przeżyć podczas zdobywania wulkanu Capelinhos. Stolica wyspy jest centrum rekreacyjnym z dobrymi warunkami do uprawiania sportów wodnych, a także punktem organizacji ciekawych wypraw, na których można obserwować wieloryby i delfiny. Pasjonującym zajęciem może być połów rekinów i marlinów na pełnym morzu, natomiast turyści, którzy nie przepadają za dalekimi wyprawami mogą ponurkować przy pięknym wybrzeżu, wybrać się na przejażdżkę rowerem górskim lub spróbować swoich sił na torze motocrossowym. Przy większych miejscowościach można znaleźć niewielkie odcinki plaż z ciemnym, wulkanicznym piaskiem, przygotowane specjalnie dla turystów.

Graciosa – wyspa nosi miano „białej” dzięki starannie bielonym kamieniczkom stolicy Santa Cruz oraz malowniczym, białym młynom będącym doskonałym tematem fotograficznym. Na samym środku wyspy majestatycznie wznosi się jej najwyższy punkt, czyli szczyt Pico Timao objęty przez UNESCO rezerwatem biosfery. Interesującym miejscem na wyspie jest grota siarkowa Furna do Enxofre, do której schodzi się po kilkuset schodkach, by zobaczyć magiczne jeziorko siarkowe, a przejście samym baśniowym tunelem jest niezapomnianym przeżyciem. Na wyspie można zwiedzić kilkanaście jaskiń i grot budzących emocje, po których zdobyciu koniecznie trzeba spróbować wyśmienitych win z Graciosy takich jak Terra do Conde i Aguardente. Turyści najczęściej zaglądają do stolicy wyspy Santa Cruz, gdzie czekają na nich zabytkowe kościoły, bary, tawerny oraz muzeum etnograficzne opowiadające historię połowu wielorybów i uprawy winorośli. Wiele punktów widokowych zapiera dech w piersiach, można podziwiać nie tylko błękit zlewający się z zielenią, ale także okoliczne wysepki stwarzające malownicze krajobrazy. Graciosa uchodzi za doskonałe miejsce do nurkowania i łowienia ryb na dalekich rejsach. Turyści mogą także zwiedzać wyspę rowerami, natomiast w zatokach Santa Cruz i Praia uprawiać kajakarstwo, windsurfing, surfing i kitesurfing.

Pico – wschodnie rejony wyspy pokrywają ziemie uprawne, zachodnie rozmaite formy skalne, a jej centrum to po prostu portugalskie „pico” , czyli „szczyt” wulkanu Pico Alto, którego zdobycie dostarcza wielu pozytywnych emocji. Właśnie wulkanom wyspa zawdzięcza swój przydomek „czarna”, natomiast uznanie turystów budzi rozpościerające się pod wulkanem jezioro Lagoa do Capitao, w którym odbijają się kontury wulkanów. Na wyspie można podziwiać wiele grot i jaskiń uformowanych przez oceaniczne fale, krajobraz wzbogacają dodatkowo pola lawowe i monumentalne lasy. Najważniejszym kurortem jest Madalena spełniająca wymogi centrum turystycznego z bazą noclegową, restauracjami, barami i znanym muzeum wina. Na Pico można znaleźć kilka ciekawych miejsc do pływania, są to S. Prainha, S. Roque, Santo Antonio oraz sama Madalena. W kurortach organizowane są liczne rejsy, na których można podziwiać wieloryby i delfiny, popularnością cieszą się dalekie połowy ryb i wędkowanie ze skał. Przy użyciu odpowiedniego sprzętu można zejść do jaskini Gruta das Torres, a przejażdżki rowerem, quadami, jeepami czy konno to codzienność obrazująca piękno wyspy.

Flores – atutem wyspy jest piękna i nieskazitelna przyroda przyciągająca turystów z całego świata i okolicznych wysp. Na romantyczne spacery można wybrać się wśród malowniczych osad, imponujących wodospadów z jeziorkami, w których można się kąpać, tajemniczych grot, powulkanicznych jezior i wielobarwnej roślinności urzekającej swoją różnorodnością. Turyści wypoczywający na wyspie otoczeni są spokojem i zadziwiającym lasem Laurissilva. Natura rozpieszcza swoich gości, karmi ich swoimi urokami i uwodzi różem wszechobecnych azalii, dzięki którym wyspa zyskała miano „różowej”. Życie turystyczne skupia się w kurorcie Santa Cruz das Flores zdominowanym przez XVIII i XIX wieczne wille i dworki oraz hotel z widokiem na ocean. Warto przespacerować się po wiosce, by odwiedzić świątynię Igreja N.S. da Conceicao i miejskie muzeum poświęcone połowom wielorybów, można także wybrać się na ekscytującą wyprawę do dawnej kryjówki piratów w jaskini Gruta dos Enxareus oraz zwiedzić park krajobrazowy Florestal Fazenda de Santa Cruz. Imponujące są słupy bazaltowe Rocha dos Bordoes przypominające klatki dla gigantów, emocjonującym z pewnością będzie rejs wokół najodleglejszego europejskiego zakątka jakim jest wysepka Ilheu do Monchique. Ciekawych miejsc kąpielowych najlepiej poszukać na własną rękę, chociaż wybrzeże na wyspie nie jest łaskawe dla turystów, niemniej za dobre do kąpieli uchodzą żwirowe plaże o ciemnym zabarwieniu w pobliżu Lajes das Flores. Doskonałym i jednocześnie egzotycznym miejscem, by zanurzyć się w nieskazitelnie czystej wodzie są stawy utworzone przez wodospady Poco do Bacalhau i Ribeira Grande oraz pozostałe jeziora w centralnej części wyspy składające się na niezwykły krajobraz.

Corvo – „wyspa kormoranów” z potężnym kraterem Caledeiro i mistycznymi jeziorami na jego dnie, które nie pozwalają żadnemu turyście przebywającemu na Azorach ominąć tego zadziwiającego zakątka. Na północy wyspy z falami walczą ogromne klify, z których można podziwiać ocean i myślami być na Grenlandii lub wschodnim wybrzeżu Ameryki Północnej, gdyż po drodze na te kontynenty nie ma już żadnego przystanku. Na wyspie znajduje się malutka wioska Vila Nova do Corvo z malowniczymi uliczkami, małymi młynami, kościółkiem Nossa Senhora dos Milagres i zaskakującym spokojem mieszkańców odległego zakątka zagubionego na Atlantyku.

Kuchnia

Turyści podróżujący po Portugalii i portugalskich wyspach przekonują się, że jedzenie jest niedrogie, ale smaczne, potrawy są wyśmienite, porcje duże oraz treściwe. Taki efekt Portugalczycy osiągnęli dzięki łączeniu poszczególnych składników, dlatego nie powinny dziwić dania rybno-mięsne czy przyprawy zrobione z owoców i warzyw.

Znaczną rolę w historii portugalskiej kuchni odegrał król Henryk Żeglarz, który nakazał swoim podwładnym, by z wypraw morskich przywozili z sobą kulinarne przepisy, a także owoce, orzechy i rośliny, wśród nich znalazły się między innymi winorośle z Krety oraz trzcina cukrowa z Sycylii. Kulinarnym podbojom przysłużył się również słynny podróżnik Vasco da Gama poszukujący pieprzu i cynamonu goszczącego obecnie na portugalskich stołach. Za sprawą odkrywcy wiele potraw zyskało na smaku dzięki curry nadającemu oryginalnego smaku. Dla portugalskiej kuchni charakterystyczne są również maleńkie, ogniste papryczki chili pochodzące z Angoli, znane pod nazwą piri-piri i cieszące się taką popularnością jak pieprz i sól. Innym ciekawym nabytkiem jest afrykańska kawa, natomiast herbatę określa się mianem cha. Czosnek i cebula przybyły do Portugalii wraz z Rzymianami, podobnie jak oliwki i winogrona, natomiast Arabowie sprowadzili ryż i migdały oraz nauczyli Portugalczyków jak uprawiać brzoskwinie i figi.

Portugalczycy jadają posiłki przeważnie w godzinach od 12 do15, natomiast kolacje od 19:30 do późnych godzin wieczornych. Większość przekąsek można kupić w barach, kawiarniach i piekarniach, natomiast restauracje z prawdziwego zdarzenia potrafią zrobić na turystach ogromne wrażenie. Lista dań wywieszona przed restauracjami nazywa się najczęściej petiscos lub comidas i jest odpowiednikiem hiszpańskiego tapas, czyli przekąsek podawanych na zimno. Jeżeli chce się zjeść coś na szybko, warto rozglądnąć się za niewielkimi tawernami – tasca, małymi stołówkami – casa de pasto lub po prostu wpaść do cervejaria (piwiarni) na piwo i zakąskę. Warto pamiętać, że prato do dia oznacza „danie dnia”, a nazwa ementa turistica nie odnosi się do turystów, ale określa zestaw obiadowy. Często zdarza się, że kelnerzy przed daniem głównym podają na stół zakąski w postaci oliwek, sera, pasty z sardynek, chleba i masła, a wszystko, co zostanie zjedzone, jest wliczone później do rachunku.

Na śniadanie przynajmniej raz trzeba udać się do kawiarni, ciastkarni (pastalaria) lub cukierni (confeitaria), gdzie najlepiej smakują rogaliki, tosty – uma torrada i kanapki z szynką. Portugalczycy lubują się w przekąskach, bardzo często można zobaczyć ich, jak zajadają krokiety – croquetes, paszteciki z dorszem – bolinhos de bacalhau lub plasterek grillowanej wieprzowiny z chlebem – bifanas.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Duża część dań przyrządzana jest w sprowadzonych przez Arabów cataplanach – metalowych, zamykanych rondlach przypominających muszlę, gwarantujących potrawom soczystość. Właśnie w taki sposób przyrządzane są liczne owoce morza, z których słynie Portugalia. Najczęściej podaje się kalmary, langusty, mątwy, kraby, krewetki, najbardziej rozpoznawalną potrawą jest suszony i solony dorsz zwany bacalhau, który podawany jest także na setki innych sposobów. Popularne są również sardynki wyławiane sieciami wzdłuż wybrzeża atlantyckiego, uchodzące za najsmaczniejsze na świecie. Turyści zajadają się często gulaszem rybnym – caldeirada de peixe oraz obfitym daniem z owoców morza z dodatkiem ryżu – arroz de marisco. Ryby najczęściej jada się z gotowanymi ziemniakami, a turyści którzy gustują we frytkach mogą zapomnieć, że tak przygotowane ziemniaki istnieją. Głównym składnikiem dodawanym do potraw jest kapusta przyrządzana na wiele sposobów, więc nie należy dziwić się, że w prawie każdej potrawie można znaleźć ślady tego warzywa, a w wielu kuchniach widać kociołki z parującą kapuścianą zupą. Królową mięs jest natomiast wieprzowina, cenione są również szynki presunto i fiambre oraz kiełbasy salsichas. W restauracjach można trafić na wieprzowinę podawaną z małżami – porco a alentejana jak i prosię z rożna – leitao, natomiast zupełnie normalne jest, gdy w bulionie cozido a portuguesa wyłowi się łyżką świńskie ucho.

Na szczęście istnieją w Portugalii również potrawy lekko strawne takie jak składająca się z pomidorów, oliwek i cebuli sałatka salada mista, chociaż przeważnie jest tak obfita, że ciężko zjeść po niej danie główne. Najsmakowitsze desery to sałatka owocowa – salada da fruta, pudding oblany karmelem pudim flan oraz ryż na słodko – arroz doce. Niektórzy smakosze uganiają się za babeczkami z kremem – pasties de nata i wielkimi „napoleonkami” – mil-folhas.

O portugalskich winach powstała niejedna książka, dlatego każdy turysta musi indywidualnie i zgodnie ze swoimi gustami zaplanować swoją degustacyjną wycieczkę. Należy nadmienić tylko, że najbardziej znanym i rozpoznawanym na całym świecie jest Porto oraz „vinho generoso” wytwarzane w dolinie rzeki Duero. Przeszukując półki z portugalskimi winami najlepiej rozglądnąć się za trunkami sygnowanymi napisem VQPRD – Wina Wysokiej Jakości Wyprodukowane w Określonych Regionach lub podpytać o najlepsze gatunki właścicieli, którzy udostępniają turystom do zwiedzania swoje piwnice i winiarnie. Z mocniejszych trunków najlepiej smakuje brandy Maciera i Constantino, z jagód winnych wytwarza się mocne wódki zwane aguardente de bagaco, a biznesmenom przypadł do gustu wyśmienity Licor Beirao – rodzaj koniaku z ziołami. W upalne dni najlepiej schłodzić się piwem Sargas, Super bock, Cristal i Cintra. Warto zapamiętać, że małe piwo z beczki nazywa się um imperial, natomiast duże to uma caneca. Piwosze nie pogardzą również piwem butelkowym – uma garrafa.

Turyści, którym dane będzie spędzenie urlopu na Azorach przekonają się, że w wyspiarskiej kuchni dominują mięczaki, skorupiaki i ryby. W wielu tawernach można zamówić tak egzotyczne gatunki jak: ostrobok – xarelete czy skałoczep – lapa a cabeca. Ryby najczęściej serwowane są z grilla oraz w postaci zup, niemniej najlepiej smakują duszone w naczyniu caldeirada. Typowym daniem mięsnym dla wyspy Sao Miguel jest na przykład gulasz Cozido das Furnas gotowany w zamkniętym garnku na wulkanicznej ziemi. Na wyspie Sao Jorge wytwarza się ser znany na kontynencie jako Queijo da ilha, będący doskonałym dodatkiem do win z wysp Pico i Graciosa, gdzie białe trunki produkuje się ze szczepów Boal, Fernao, Arinto czy Verdelho.

Obyczaje

Podróżując po Portugalii i portugalskich wyspach można od razu zauważyć, że mieszkańcy tego pięknego kraju uwielbiają kawę i ciasta, i jest to ich narodowa skłonność do tych specjałów. Portugalczycy są niezwykle skromni, cierpliwi, zawsze uśmiechnięci i z otwartymi ramionami witają przybywających turystów. W tym bezstresowym spędzaniu życia często gubią poczucie czasu, przez co nie są  specjalnie punktualni. W wielu wioskach i mniejszych miejscowościach można natknąć się na furmanki poruszające się wśród wiatraków i brukowanych uliczek sprawiające wrażenie zatrzymania się czasu, niemniej większe miasta są bardzo nowoczesne i prezentują wysoki, europejski poziom.

Portugalczycy stawiają na więzy rodzinne, rodziny są duże i mocno zakorzenione w religii katolickiej. Bardzo często można spotkać wielopokoleniowe domostwa, a dzieci mieszkają z rodzicami aż do zawarcia sakramentu małżeństwa. Mieszkańców Portugalii charakteryzuje jeszcze jeden zwyczaj nadawania wieloczłonowych nazwisk i imion, przeważnie w pierwszej kolejności zapisywane jest nazwisko rodowe matki, można również spotkać osoby o kilku nazwiskach, to samo tyczy się imion.

W wielu aspektach życia i kultury widać silne przywiązanie do przesądów, dlatego warto przyglądać się tradycyjnym obrzędom, a na uwagę szczególnie zasługują ciekawe legendy i przypowieści. Lokalne święta nazywają się „festas” i koniecznie trzeba wziąć w nich udział, żeby zobaczyć liczne obyczaje celebrowane w trakcie kilkudniowych festynów. Kolorowe imprezy odbywają się w niemalże każdy weekend w różnych częściach kraju. Najbardziej znanym świętem sławiącym Portugalię w całej Europie jest rocznica objawień fatimskich przypadająca na 13 maja, wtedy w okolicach Fatimy pojawia się najwięcej pielgrzymów i turystów. Odwiedzając miejsca kultu należy pamiętać, że Portugalczycy są bardzo religijni i wymagają od turystów odpowiednich strojów.

Życie codzienne nie mogłoby się również obejść bez sjesty, czyli czasu relaksu i odpoczynku w godzinach 12:30-14:30. W tym przedziale czasowym większość sklepów i urzędów jest zamknięta.

Portugalia to różnorodny kraj pod wieloma względami. Warto przyjrzeć się mieszkańcom północnej części kraju, którzy prezentują typ iberyjski o ciemnych włosach i krępej sylwetce, natomiast na południu dominuje ludność pochodzenia żydowskiego, mauretańskiego i afrykańskiego. Warto też podkreślić różnicę w poglądach, mieszkańcy północy są bardziej religijni i konserwatywni, z kolei południe zamieszkuje ludność bardziej liberalna, w związku z tym podróż po Portugalii może okazać się niezwykle ciekawa, tak jak ciekawi są ludzie.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Turyści o mocnych nerwach powinny wybrać się na „tourade” – podobne do hiszpańskiej „corridy” walki byków, kiedy torreador nie zabija zwierzęcia, ale musi je złapać i unieruchomić na kilka chwil.

Spacerując po portugalskich miastach w wielu miejscach można usłyszeć tradycyjny rodzaj portugalskiej muzyki, jakim jest „fado” – nastrojowe melodie opowiadające o życiu codziennym, morskich podróżach, samotności i miłosnych rozterkach.

Podróżując po Portugalii trzeba uważać na zwyczaje kierowców, gdyż bardzo często popisują się brawurową jazdą, co ma odzwierciedlenie w kolizjach drogowych.

W restauracjach przyjęło się, podobnie jak w Polsce, że napiwek nie jest wliczany do rachunku i przeważnie klienci zadowoleni z kelnerskiej obsługi zostawiają napiwki wysokości 10% do sumy rachunku.

Popularnym miejscem spotkań są puby, kawiarnie i cukiernie, przed którymi bardzo często można spotkać przesiadujących i głośno rozmawiających Portugalczyków, najczęściej o narodowym sporcie, jakim jest piłka nożna obecna w każdej sferze życia. Spędzanie czasu przeważnie umila filiżanka wspaniałej kawy „cafezinho” lub po prostu „kawusi”, a chwila poświęcona na wypicie magicznego napoju często przeradza się często w co najmniej godzinę.

Aktywny wypoczynek

Każda wyspa ma do zaoferowania turystom wiele różnorodnych forma spędzania wolnego czasu. Już sama możliwość przemieszczania się między nimi jest wielką atrakcją i czasami i zaskakującą przygodą.

Wewnątrz zalanych wodą kraterów odważni turyści mogą pływać kajakami, większość wyspiarskich wybrzeży idealnie nadaje się do uprawiania surfingu, windsurfingu, kitesurfingu i żeglarstwa, a także do schodzenia pod wodę z maską i rurką lub pełnym akwalungiem – krystalicznie czysta woda i zaskakująca flora i fauna oceaniczna zapewniają niezapomniane wrażenia.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Na większości wysp można uprawiać wspinaczkę, wybrać się na trasy trekkingowe, jeździć rowerem po wyznaczonych szlakach, konno, quadem lub jeepem, a także pokusić się o lot na paralotni i oglądanie wysp z powietrza. Ciekawą formą jest również zwiedzanie podziemnego świata jaskiń i grot, gdyż takich obiektów na wyspach nie brakuje.

Jako doskonały relaks można potraktować grę w popularnego golfa lub wyprawę na połów ryb (w wielu miejscach ryby można łowić ze skalistego wybrzeża lub wybrać się na otwarty ocean w poszukiwaniu prawdziwych okazów).

Wycieczki Fakultatywne

Archipelag Azory jest o tyle ciekawym miejscem, że bez ograniczeń można kursować promami, żaglówkami lub wynajętymi łodziami między poszczególnymi wyspami. Każda z nich jest atrakcyjna pod względem turystycznym i kąpielowym, natomiast w dziewiczych zakątkach można rozglądnąć się za ciekawymi zabytkami i lokalnymi atrakcjami.

Najczęściej Zadawane Pytania

Kiedy najlepiej wybrać się na Azory?
Sezon turystyczny na Azorach trwa cały rok, temperatura powietrza przez większość miesięcy oscyluje koło 23°C w ciągu dnia i rzadko spada poniżej 20°. Północno-zachodnie wyspy są nieco chłodniejsze i bardziej wietrzne, a południowe cieplejsze z łagodniejszym klimatem, podobnie jest z opadami, które obficiej występują na północy. Temperatura wody ze względu na wpływ ciepłych prądów oceanicznych w lecie ma średnią temperaturą 22°C, natomiast w zimie 18°.

Planując wypoczynek na Azorach warto zapoznać się z lokalnymi imprezami, jak na przykład festiwal „Semana do Mar” czy Tydzień Morza organizowane w sierpniu na wyspie Faial.

Jaka waluta obowiązuje w Portugalii i jakie są orientacyjne ceny?
W Portugalii obowiązuje wspólna dla całej Unii Europejskiej waluta – Euro. Konsekwencją tego są nieco wyższe ceny niż w Polsce, zwłaszcza jeżeli chodzi o posiłki w restauracjach. Mimo dużej dostępności owoce morza należą do najdroższych morskich specjałów, jednak w większości miejscowości jest wiele niewielkich tawern gdzie można spróbować taniej regionalnych potraw.

Gdzie i jakie pamiątki kupić na Azorach?
W każdym kurorcie i większym mieście jest przynajmniej jedno centrum handlowe, w którym można znaleźć interesujące pamiątki. Poszukiwanymi prezentami są wyroby ceramiczne (garnki, rzeźby, talerze, figurki z rozpoznawalnym symbolem Portugalii jakim jest kogucik z Barcelos), gliniane naczynia, ręcznie tkane dywany, haftowane narzuty, pledy i koce doskonale nadające się na ozdobę ściany. Każdy turysta powinien wrócić z Portugalii z butelką Porto lub oliwy, a podróżnicy o zasobniejszych portfelach mogą skusić się na biżuterię złotą bądź srebrną. Ciekawymi pamiątkami, które można nabyć u lokalnych rzemieślników są wyroby z korka i wikliny, popularne w lecie słomiane kapelusze i kosze. Najlepiej zagłębić się w słynne portugalskie targowiska zwane „mercados”, na których można znaleźć nietypowe pamiątki i przeżyć turystyczne zakupy. Warto przywieźć ze sobą pamiątkę, którą można później podzielić się ze znajomymi, przykładem może być suszony dorsz, ładnie pakowane woreczki suszonej papryki „piri-piri” czy wyborne dżemy. Turyści z poczuciem humoru mogą zaopatrzyć się w powszechnie sprzedawane koszulki z napisem „Pozdrowienia z Portugalii, nie z Hiszpanii”. Warto pamiętać, że sklepy w Portugalii przeważnie czynne są w godzinach od 8:30 do 13 i od 15 do 18.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Jaki czas obowiązuje w Portugalii?
Czas lokalny jest wcześniejszy o godzinę od obowiązującego w Polsce, więc po przylocie przestawiamy zegarek o godzinę do tyłu.

Jak poruszać się po Azorach?
Komunikacja lokalna na wyspach jest stosunkowo dobrze rozwinięta i dociera we wszystkie najważniejsze miejsca, niemniej dobrym rozwiązaniem jest wypożyczenie samochodu, skutera lub roweru by samemu pozwiedzać okolicę. Polskie prawo jazdy jest wszędzie akceptowane, a ceny i wybór aut zależne są od tego, czy wypożyczamy w mieście, czy w niewielkim ośrodku wczasowym. O wypożyczenie auta warto zapytać się w hotelu, gdyż często współpracują one z wypożyczalniami i dzięki temu za usługę można zapłacić znacznie mniejszą kwotę.

Między portami na wyspach regularnie kursują promy, należy jednak pamiętać, że więcej połączeń jest w okresie letnim niż zimowym. Dogodnym rozwiązaniem dla zamożniejszych turystów jest przemieszczanie się samolotem, gdyż na większości wysp działają lotniska zarówno międzynarodowe, jak i lokalne. Przed wybraniem takiego środka transportu najlepiej zaopatrzyć się wcześniej w karnet Azory Airpass ułatwiający sprawniejsze przemieszczanie i gwarantujący niższe ceny za przeloty.

Jakie plaże są na Azorach?
Wulkaniczne wyspy dysponują zazwyczaj kamienistymi i żwirowymi plażami o ciemnym zabarwieniu przystosowanymi specjalnie dla turystów, położonymi najczęściej na obrzeżach miejscowości wypoczynkowych lub przy portach i hotelach. W poszukiwaniu ustronnych miejsc najlepiej wybrać się za letniska, niemniej należy liczyć się z faktem, że będą to czasami trudno dostępne, kamieniste lub skaliste zatoczki. Na całym archipelagu panują doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych, a główne kurorty dysponują wypożyczalniami niezbędnego sprzętu sportowo-rekreacyjnego. Jedne z najlepszych plaż można znaleźć w okolicy Ponta Delgada na Sao Miguel, w zatoce Laurenzo na Santa Maria (Praia Formosa) czy Praia da Vitoria na Terceirze.
Przy hotelach wyższej kategorii lub w wybranych kurortach plaża jest usypywana sztucznie lub znacznie różni się od typowych plaż miejskich, dlatego wybierając kurort i hotel warto upewnić się do jakiej plaży będziemy mieli dostęp.

Jakie są ograniczenia celne w Portugalii?
Przewóz towarów podlega ograniczeniom ilościowym na zasadach obowiązujących w UE, co oznacza w praktyce, że rzeczy osobiste i sprzęt na własny użytek nie podlegają ograniczeniom celnym. W przypadku towarów można wwozić i wywozić: do 800 szt. papierosów, 200 szt. cygar, 10 l spirytusu, 20 l mocniejszego alkoholu, 90 l wina i 110 l piwa.

Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia w Portugalii?
W nagłych przypadkach turyści z Polski objęci są w Portugalii bezpłatną podstawową opieką medyczną. Opłaca się jednak wykupić polisę ubezpieczenia podróżnego, która w razie potrzeby umożliwi pokrycie kosztów bardziej zaawansowanego leczenia i transport medyczny. Jeżeli posiadamy ubezpieczenie prywatne należy zapoznać się z jego warunkami, gdyż w większości przypadków ubezpieczeniem objęte są koszty leczenia powyżej pewnych kwot, które należy samemu opłacić. Przed wyjazdem za granicę dobrze jest jednak w oddziale wojewódzkiego NFZ złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która jest dowodem posiadania takiego ubezpieczenia.

Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach i przestrzegać podstawowych zasad higieny. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, ewentualnie gotowaną co najmniej 10 min. Szczepienia ochronne nie są wymagane i nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych, niemniej przed wyjazdem warto sprawdzić czy szczepienia nie są zalecane sezonowo.

Ważne informacje MSZ

Dokumentem uprawniającym do wjazdu i wyjazdu z Portugalii tak jak i innych krajów Unii Europejskiej jest dowód osobisty lub paszport. Na terenie Portugalii bez wizy można przebywać 90 dni, a okres ważności paszportu nie może być krótszy niż dozwolony czas pobytu.

Szczegółowe i aktualne informacje można znaleźć na stronie MSZ: www.msz.gov.pl lub na stronie ambasady polskiej w Lizbonie: www.lizbona.polemb.net

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Portugalskiej
Portugalia, Lizbona, Avenida das Descobertas 2, 1400-092
Tel.: +351 21 3041410
lizbona.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.lizbona.polemb.net

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Albufeira
Portugalia, Albufeira, Quinta da Bolota – Lote 4 A, Apartado 2360, 8201-918
Tel.: (00-351) 289-580-530 Tel.: (00-351) 968-059-595 (kom.) Tel. dyżurny: (00-351) 968-059-595 Faks: (00-351) 289-580-539
consul.polonia@mail.telepac.pt konsulat-polska@mail.telepac.pt e.viegas@mail.telepac.pt

Costa de Prata

Costa Verde

Lizbona

Madera

Montanhas

Porto

Porto Santo

Wybrzeże Lizbońskie

Portugalia: Alentejo , Algarve , Azory , Costa de Prata , Costa Verde , Lizbona , Madera , Montanhas , Porto , Porto Santo , Wybrzeże Lizbońskie

Wybierz region Alentejo , Algarve , Azory , Costa de Prata , Costa Verde , Lizbona , Madera , Montanhas , Porto , Porto Santo , Wybrzeże Lizbońskie