Kraj Włochy

Stolica: Rzym
Powierzchnia: 301 230 km²
Ludność: 60 418,7 tys
Waluta: euro (EUR), 1 EUR = 100 centów
Napięcie: 220 V
Język: włoski
Wiza: wiza nie jest wymagana

Abruzja

Apulia

Bazylikata

Dolina Aosty

Emilia - Romania

Florencja

Gargano

Jezioro Comer

Jezioro Garda

Jezioro Iseo

Kalabria

Kampania

Lazio

Lombardia

Piękne góry, malownicze doliny i cudowne alpejskie kurorty.

Informacje ogólne

Niesłychanie różnorodna kraina zawdzięczająca swoją nazwę germańskiemu ludowi Longobardów, której niezwykły charakter podkreślają miasta słynące z renesansowej elegancji. Lombardia jest najbogatszym i najlepiej rozwijającym się regionem we Włoszech, a jej stolica – Mediolan to druga po Rzymie uznawana stolica kraju. Dobry styl i świetne warunki turystyczne przyciągają do malowniczego regionu turystów miłujących góry, jeziora, dobrą kuchnię i możliwość uprawiania wielu dyscyplin sportowych związanych zarówno z sezonem letnim jak i zimowym.

Historyczny region od północy graniczy ze Szwajcarią, od południa z prowincją Emilia-Romagna, na wschodzie rozpościerają się malownicze ziemie Trentino, a na zachodzie zróżnicowany krajobrazowo Piemont. Przez północną część Lombardii przebiegają wspaniałe Prealpy, Alpy Lombardzkie i Alpy Retyckie z najwyższym szczytem Piz Bernina na granicy szwajcarskiej, natomiast południe regionu to malownicza Nizina Padańska. W krajobraz Lombardii wpisały się także przepiękne jeziora inspirujące malarzy, wokół których bujna roślinność i nietknięte przez cywilizację górne partie dolin oczarują każdego. Turyści mogą odpoczywać w hotelach o wysokim standardzie korzystając jednocześnie z łagodnego klimatu i pięknych krajobrazów. Na terenie Lombardii położony jest częściowo największy park narodowy Włoch z imponującym obszarem chroniącym alpejski krajobraz z górskimi dolinami i szczytami, rzekami, potokami i wodospadami, urozmaiconym malowniczymi wioskami zbudowanymi w tradycyjnym, północnym stylu. Ziemia lombardzka zapewnia także miłośnikom wszelkich sportów zimowych tłumnie przybywającym w te strony idealne warunki narciarsko-snowboardowe oraz infrastrukturę turystyczną na najwyższym poziomie.

Lombardią przez dwa stulecia rządzili Francuzi i Austriacy, chociaż największe piętno na krainie odcisnęli Longobardowie, którzy dokonali podboju Italii w VI w. zakładając niezależne państwo. Mimo iż region nękali liczni wrogowie jego położenie z krzyżującymi się szlakami handlowymi sprawiło, że nastąpił szybki rozwój gospodarczy utrzymujący się do czasów dzisiejszych. W Mediolanie odbywała się koronacja Karola Wielkiego, a wschodnia część trafiła w późniejszym okresie pod panowanie Wenecji. W końcu XV w. o region rywalizowały Francja i Hiszpania, za czasów Napoleona ziemie lombardzkie przewijały się przez Republikę Cisalpińską, Republikę Włoską, w końcu przez Królestwo Lombardzko-Weneckie połączone z Austrią, a do zjednoczonych Włoch trafiły w 1860 r.

Prężnie działającym ośrodkiem przemysłowym i centrum kulturalnym jest Mediolan, będący jedną ze światowych stolic mody, w którym można zobaczyć „Ostatnią wieczerzę” Leonarda da Vinci i podziwiać najsłynniejszy na świecie teatr operowy La Scala. Podczas pobytu w mieście koniecznie trzeba zobaczyć jego duchowe centrum, czyli katedrę – Duomo, z której dachu można podziwiać niezwykłe miasto oraz imponujące krajobrazy. W Gallerii Vittorio Emanuele – najstarszym i najbardziej eleganckim centrum handlowym we Włoszech można zniknąć na wiele godzin w poszukiwaniu ostatnich krzyków mody. Bezcenne ikony światowego malarstwa uświetniają Pinacotece di Brera, warto także przemieścić się w okolice zamku Castello Sforzesco lub pospacerować po wspaniałej Via Monte Napoleone, żeby poznać nowoczesny aspekt mediolańskiego życia.

Najważniejsze kurorty narciarsko-snowboardowe:

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Livigno – przepiękny kurort położony pomiędzy Passo di Stelvio i masywem górskim Bernina przyciągający narciarzy i snowboardzistów świetnymi warunkami oraz turystów, którzy chcą skorzystać ze strefy bezcłowej i zrobić wyszukane zakupy. Dwa tereny narciarskie oferują wiele kilometrów idealnie nasłonecznionych nartostrad o różnych stopniach trudności, obsługiwanych przez bezpłatne skibusy i gęstą sieć nowoczesnych wyciągów o dużej przepustowości. Na płaskim dnie doliny narciarze biegowi mogą zmierzyć się z trasami położonych w niezwykłej okolicy, kilkadziesiąt kilometrów zjazdów na różnych poziomach mają do dyspozycji snowboardziści z niezwykłą atrakcją jaką jest snowpark Mottolino Snow Area. Turyści nie mający nic wspólnego z nartami mogą wspinać się po zamarzniętych lodowcach, latać na paralotniach lub wybrać się na mrożącą krew w żyłach przejażdżkę psim zaprzęgiem. Liczne bary, restauracje, dyskoteki i winiarnie zapewniają rozrywkę na najwyższym poziomie, podobnie jak świetnie przygotowane hotele z basenami, saunami i centrami fitness. Sezon w Livigno rozpoczyna się co roku widowiskowym biegiem „La Sgambeda” na dystansie 42 km z uczestnictwem 1000 biegaczy z całego świata.

Passo Tonale – bliskość lodowca Presna malowniczo położonego wśród alpejskich szczytów na terenie Parku Narodowego Adamello Brenta i Parku Narodowego dello Stelvio jest gwarantem świetnych warunków narciarsko-snowboardowych przyciągających miłośników białego szaleństwa. Dla odważnych narciarzy czekają długie, malownicze nartostrady z różnymi stopniami trudności, do których kursują bezpłatne skibusy. Lodowiec Presna gwarantuje śnieg przez cały rok i jest doskonałym miejscem do uprawiania funcarvingu. Miłośnicy biegówek mogą zmierzyć się ze świetnie przygotowaną trasą, natomiast amatorzy jazdy na jednej desce bez problemu podszkolą swoje umiejętności w szkołach snowboardowych. Po aktywnie spędzonym dniu nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wybrać się do kina, skonsumować regionalne smakołyki w przytulnej restauracji, poszukać pamiątek w lokalnych sklepach czy zabawić się do białego rana w dyskotece. Psie zaprzęgi, skutery i wędrówki na rakietach śnieżnych to tylko niektóre atrakcje czekające na turystów poszukujących aktywnego wypoczynku.

Bormio – wspaniałe tereny narciarskie położone w okolicach austriackiej i szwajcarskiej granicy przyciągają swoimi doskonałymi warunkami miłośników sportów zimowych z całej Europy. O wysokiej randze ośrodka w narciarskim świecie świadczą organizowane kilkukrotnie mistrzostwa świata w narciarstwie zjazdowym. Z Bormio można bezpośrednio wjechać na szczyt Cima Bianca, by szusować po kilkudziesięciu kilometrach świetnie przygotowanych tras dla narciarzy o różnych umiejętnościach. Doskonale prosperujące wyciągi gwarantują jazdę bez stania w kolejkach, a w oddalonym o 20 km Passo di Stelvio można jeździć prze cały rok. Ośrodek wchodzi w skład kompleksu czterech dolin „4 valli” po których można szusować z jednym skipassem. Tereny wokół Bormio doskonale nadają się do uprawiania narciarstwa biegowego i czynne są do późnych godzin wieczornych. Wprost ze stoków tych narciarskich jak i snowboardowych można zjechać bezpośrednio do restauracji na smakowitą pizzę z pieca lub rozgrzewające grzane wino. Atrakcyjny jest także sam kurort pochodzący z czasów rzymskich z ciekawymi zaułkami i główną uliczką Via Roma ze stylowymi sklepikami, kawiarenkami i restauracjami serwującymi lombardzką kuchnię, warto wybrać się tam przed wieczorem, gdyż w późniejszych godzinach robi się wyjątkowo tłoczno. Obolałe od jazdy na nartach ciało można kurować w słynnych na cały region centrach termalnych.

Aprica – ośrodek charakteryzuje się nowoczesną zabudową, kilkudziesięcioma kilometrami dobrze nasłonecznionych tras o różnym stopniu trudności oraz świetnymi warunkami pogodowymi. To tylko niektóre atuty przyciągające w te strony miłośników białego szaleństwa. Baza noclegowa znajduje się tuż przy stokach z rewelacyjnie działającymi wyciągami, co zachęca do przyjazdu w to miejsce rodziny z dziećmi i początkujących narciarzy. Kurort jest dosyć kameralnym miejscem z regionalnymi restauracjami i cichymi knajpkami zapewniającymi sympatyczny klimat.

Santa Caterina – kameralny kurort do którego uciekają turyści wymęczeni głośnymi Bormio i Livigno. Kurorty łączy jednak bezpłatny skibus, więc przemieszczanie się między nimi nie stanowi problemu i w każdej chwili można wyskoczyć do obleganych przez turystów pubów. W cieniu szczytów Ortles i Cevedale narciarze mogą szusować po licznych nartostradach z różnymi stopniami trudności, narciarze biegowi mają do dyspozycji ciekawe trasy tworzące kilka wymagających pętli, po których przebyciu można z powodzeniem wypoczywać w luksusowych hotelach lub restauracjach z typową lombardzką kuchnią. Do atrakcji turystycznych należy spacer po Parku Narodowym Stelvio czy wizyta w muzeum etnograficznym w Valfurva.

Kuchnia

Świętowanie życia to we Włoszech nic innego jak spożywanie posiłków i picie zacnych trunków. O włoskiej kuchni mówi się, że jest jedną z najlepszych kuchni na świecie, stąd jej wielka popularność w wielu krajach, gdzie lokale z włoskim jedzeniem można spotkać praktycznie na każdym rogu ulicy, a włoskie nazwy własne nie są już tak obce i na dobre zadomowiły się w powszechnym słownictwie. Spaghetti, pizza, ravioli czy lasagna to potrawy, które na stałe zagościły też na stole niejednego domu. Nie tylko takie menu jest domeną wyśmienitej kuchni, w której dominują świeże owoce, zioła, ryby i jarzyny stosowane od wieków przez włoskich kucharzy należące do zdrowej diety, której nie zaszkodzi nawet mały dodatek oliwy.

Kuchnia włoska to również wpływy innych kuchni pozostawiające swój ślad dzięki bogatej historii, wyraźnie dominują wpływy francuskie, austriackie czy greckie, chociaż wielu Włochów uważa, że właśnie domowe jedzenie jest tym najbardziej wartościowym.

Włosi mają silnie zakorzenione tradycje kulinarne, przez co spożywanie posiłków jest prawdziwym, często bardzo długim, ale jakże smakowitym rytuałem. Obowiązkowe śniadanie prima calzione nie może obejść się bez cappuccino oraz brioche lub cornetto – miękkiej bułki francuskiej nadziewanej dżemem, kremem czy czekoladą, taki posiłek można spokojnie skonsumować stojąc przy barowej ladzie. Jeżeli ktoś zgłodnieje od razu sięga po panini – wielkie kanapki składające się z bagietki przełożonej kiełbasą, serem i różnorodnymi dodatkami, w zależności od gustu. Bary z takimi kanapkami zwane paninoteca to standardowy obrazek większych miast, zamawia się zwykle tramezzini – gotowe kanapki z białego chleba z różnymi dodatkami lub gorące toste z serem lub szynką i pomidorem. Przed południem najlepiej zamówić coś na wynos w barze tavola calda, wszędzie można też kupić pojedyncze kawałki pizzy. Zapiekanki focacce obłożone serem lub pomidorem ze szpinakiem, wątróbką lub mięsem spotykane są na targach, tak samo jak popularne suppli – zapiekane kule ryżu wypełnione farszem mięsnym.

Obiad – pranzo – zazwyczaj zaczyna się od antipasto – przystawki (mogą nią być surowa szynka prosciutto, gotowana cotto lub wędzona crudo z serem mozzarella) po której następuje kulinarna celebracja zupy, risotto lub dania z makaronem zwanych ogólnie il primo, następnie ryba lub mięso, ser, świeże owoce, czyli il secondo i na koniec kawa. Pochłonięcie wszystkich dań zalecane jest wyłącznie turystom z nadmiernym apetytem.

Contorni – sałatki lub warzywa można zamawiać i spożywać osobno, w każdej restauracji można dostać też makaron z sosem pomidorowym – pomodoro lub mięsnym – al ragu, różne pasty, spaghetti z sosem bolońskim lub napoli, risotto czy też tortelini – pierożki z nadzieniem mięsnym lub serowym.

Przebywając na wczasach we Włoszech nie wypada przejść obojętnie obok lodów włoskich – gelato – cieszących się popularnością nie tylko w tym kraju. Lody w wafelku – un cono – można kupić dosłownie wszędzie, a najlepsze gelaterie przyciągają tłumy smakoszy tego cudownego i orzeźwiającego daru niebios. Raj dla podniebienia najlepiej testować w lodziarniach wyrabiających lody na miejscu, zwanych Produzione Propria.

Niezwykle smaczne są chleby wyrabiane w małych piekarniach, Włosi sceptycznie podchodzą do masowych wyrobów artykułów spożywczych, dlatego ich kuchnia ma tak wysublimowany smak, niemniej sery takie jak Bel Paese, Gorgonzola czy Taleggio produkowane są już przez większych producentów.

Cokolwiek nie mówić o pizzy we Włoszech, skąd się wywodzi, smakuje wyjątkowo, inaczej niż w innych krajach szczycących się jej podawaniem. Pieczona w piecach opalanych drewnem – forno a legna – podawana jest w sposób tradycyjny, na cienkim cieście bez zbędnych udziwnień, które weszły do mody, gdy to smakowite danie stało się powszechne. Pizzerie mogą mieć różny charakter, ale w tych najprawdziwszych można kupić wyłącznie pizzę, napoje i piwo. Obecnie żaden Włoch nie byłby w stanie zliczyć ile gatunków pizzy może zaoferować przeciętna restauracja.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Stołować można się także w „spaghetteriach” oferujących proste dania mączne i makarony spaghetti najwyższej klasy z całym wachlarzem sosów lub w „osteriach” – specjalizujących się w domowych kulinariach restauracjo-pubach.

Spacerując po włoskich ulicach bardzo często można poczuć aromat świeżo parzonej kawy. Humor można poprawić sobie espresso, caffe lungo – z większą ilością wody, Americano – z domieszką alkoholu, macchiato – podawaną z małą ilością mleka lub caffe late – przypominającą polską białą kawę.

Za Alla spina – piwo z beczki – mogą zabrać się wszyscy miłośnicy tego wspaniałego napoju; popularne piwa to Moretti, Peroni i Dreher, natomiast wódka grappa to mocniejszy trunek pochodzący z Bassano di Grappa w Wenecji Euganejskiej, a za najlepsze włoskie brandy uchodzi Stock. Także wina mają swoje wzmocnione wersje w postaci Martini, Cinzano czy Campari, natomiast po obiedzie dobrze smakuje gorzki drink Amaro lub Amaretto – słodszy z intensywnym smakiem migdałów. Ciekawym doświadczeniem może być skosztowanie gęstej, podpalanej, słodkiej, anyżowej mieszanki z ziarnkiem kawy – Sambuki, w każdym barze można zamówić też Strega – żółty, słodki likier o ziołowo-szafranowym smaku. Włosi popisują się także szerokim wachlarzem win, najlepiej smakują Soaves, Valpolicella i Chianti, w końcu włoskie wina zmieniają każdy posiłek i spotkanie rodzinne w przyjemne wydarzenie towarzyskie. We Włoszech ze względu na klimat uprawia się najwięcej odmian winorośli i produkuje najwięcej wina, niż w jakimkolwiek innym kraju. Każdy region ma swoje specyfiki, głębią smaku wyróżniają się Recioto Amarone i Recioto Amabile robione z suszonych winogron, czołowi producenci to Allegrini, Antinori, Clerico, Bruno Giacosa czy Angelo Gala. Warto zapamiętać takie słowa jak wino czerwone – rosso, białe – bianco i różowe – rose lub rosato, żeby później nie mieć problemu w restauracji z doborem ulubionego bukietu.

Istotne we włoskiej kuchni jest pewne rozróżnienie polegające na przykład na tym, że mieszkańcy północy jedzą pasta – makaron w kształcie wstążek, natomiast południowcy spożywają rurki. Północ słynie z makaronów zrobionych z jajek, często podawane są alla Bolognese – z klasycznym sosem, z chudą cielęciną i pomidorami, przyprawionym marchewką, selerem i prosciutto, natomiast klasyczny południowy makaron produkowany jest masowo i podawany z sosem napoletana, na bazie wieprzowiny. Takich podziałów jest wiele i można je zauważyć w różnych odmianach regionalnych, których we Włoszech nie brakuje.

Lombardia jest jednym z niewielu regionów, w których głównym składnikiem potraw jest ryż serwowany w rożnych postaciach. Włosi na północy zajadają się także zielonymi makaronami oraz polentą – potrawą sporządzoną z mąki kukurydzianej z dodatkiem sera i różnych sosów, np.: pomidorowego. Danie podaje się zaraz po przyrządzeniu, polenta najlepiej smakuje schłodzona, pokrojona w plasterki lub podana z grilla jako przystawka do głównego dania. Do typowych dań, które można spotkać w liczących się regionalnych restauracjach należą kluski gryczane z Valtelin  zwane pizzoccheri, którymi zajadają się lombardczycy.

W Mediolanie na stołach króluje zabarwione szafranem na żółto risotto alla Milanese gotowane w sosie z pieczonej cielęciny, z dodatkiem szałwii i rozmarynu. Innym przysmakiem mediolańskim jest np.: gicz – część nogi cielęcej zwana osso buco, po której spożyciu zajadać można się także herbatnikami biscotti o smaku orzechowym, waniliowym czy cytrynowym. Mediolan słynie ponadto z panettone – miękkiej babki drożdżowej pieczonej przeważnie na Boże Narodzenie.

Na nizinie Padeńskiej można natknąć się na wyśmienite makarony i ich faszerowane odmiany, np.: ravioli nadziewane dynią i cielęciną podawane na ciepło lub zimno z takimi daniami jak vitello tonnato – cienkie plastry z cielęciny z tuńczykiem w majonezie.

Również sery z Lombardii znane są nie tylko we Włoszech, poza gorgonzolą niezwykle smakowicie prezentują się podobny do parmezanu grana padano, serwowany ze słodkimi potrawami mascarpone czy ostry i miękki taleggio, którego konsumpcję można zakończyć lekko musującym białym winem Ca' Del Bosco.

Obyczaje

Włochy można scharakteryzować krótko: pizza, telewizja, fiat i piłka nożna, natomiast typowego Włocha rozpoznaje się po urodzie, krzykliwości, gadatliwości i wiecznym uśmiechu. Współczesna Italia pełna jest kulturowych paradoksów, które bardzo często można zauważyć wypoczywając w tej zadziwiającej i pięknej krainie. Powszechnie uważa się, że Włochy to mieszanka zamieszkujących je wielkich rodzin ideologicznych, politycznych i zawodowych. Rodzina jest niezwykle ważna i każda dąży do swojej suwerenności, można to zauważyć w bezpośrednich kontaktach z tymi impulsywnymi, ale bardzo przemiłymi i pogodnymi ludźmi. System społeczny jest nieco urozmaicony, niemniej różnice są mało widoczne i polegają na przykład na tym, że marchesi, czyli markizowie są biznesmenami, niektóre klany liczą się w bankowości, a inne rodziny odnoszą sukcesy w produkcji wina. Są też klasy średnie, czyli borghesi i contadini – rolnicy, którzy także tworzą rozpoznawalne grupy. Wszystkich łączy jednak narodowe motto: fatta la legge, trovato l'inganno – czyli po uchwaleniu prawa znajdzie się sposób, aby je obejść.

Włosi mają jeszcze jedną cechę, są niezwykle dumni ze swej bogatej historii i kultury, gdyż mają więcej zabytków niż w jakimkolwiek innym kraju wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, przez co Półwysep Apeniński jest tak tłumnie odwiedzany przez turystów. Dużą rolę w życiu religijnym odgrywa Watykan, a celebrowanie katolickich sakramentów począwszy od chrztu, przez Pierwszą Komunię, obrzędy zaślubin po pogrzeb jest we Włoszech nadal widoczne. Największe uroczystości odbywają się podczas Wielkanocy, kiedy liczne procesje przemierzają ulice miast, Bożego Narodzenia i dnia Wszystkich Świętych. Silne jest także poczucie przynależności do rodziny, miasta i przede wszystkim klubu piłkarskiego czy też własnego domu, można to zauważyć podczas bezpośredniej rozmowy z tymi przemiłymi ludźmi.

Dobrem narodowym, z którego słyną Włochy jest piłka nożna obecna w każdej sferze życia publicznego i społecznego. Narodowość jest pojęciem abstrakcyjnym, ale kiedy pojawia się football lub kuchnia, to już w grę wchodzi umiłowanie do własnego miasta i tradycji. Nazwy włoskich klubów piłkarskich zna chyba każdy niezależnie od tego czy interesuje się footballem, czy nie. Rywalizacja w tej dziedzinie podobna jest do innej „obsesji” narodowej czyli opery i bardzo często ma uwarunkowania regionalne, które łatwo można zauważyć przemieszczając się z północy na południe. Najważniejsza jest miłość do różnego rodzaju widowisk, pokazów i rytuałów, niezależnie w którym miejscu Włoch mają one miejsce, dzięki temu podkreślana jest wartość życia towarzyskiego, prostoty i przyjemności.

Każdy turysta odwiedzający Włochy musi przekonać się czym jest passeggiata, czyli rytuał wieczornego spaceru, randki z pogawędką, flirtem lub nawet plotkowaniem między znajomymi. Na ulicach włoskich miast często można spotkać grupki nie tylko młodych ludzi oddających się esencji włoskiej towarzyskości. Z Włoch wywodzą się właśnie Święto Zakochanych – Walentynki, znane już w starożytności.

We Włoszech do osób młodszych lub rówieśników na powitanie i pożegnanie wystarczy powiedzieć ciao – cześć, natomiast do osób starszych piacere – coś na zasadzie „miło cię spotkać”, buongiorno – dzień dobry lub buonasera – dobry wieczór. Na pożegnanie wystarczy rzucić arrivederci – do widzenia. Po Włochach już po pierwszym kontakcie widać, że są przyjaźnie nastawieni, gdyż żywiołowo padają sobie w ramiona i przyjaźnie się całują. Włosi uwielbiają także komplementy, więc dobrze jest im powiedzieć czasami coś miłego, choćby dotyczącego zdrowego stylu życia, urody lub dobrego wychowania.

Prawdziwym zwyczajem jest we Włoszech picie mezzo – półtoralitrowej karafki winą będącej uzupełnieniem do posiłków, w obyczajowości Włochów picie wina leży w tradycji, niemniej jednak zbyt nadmierne korzystanie z tego trunku nie leży w dobrym tonie.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Obiady zwykle jada się w restauracjach o nazwie trattoria lub po prostu ristorante. Warto pamiętać o rachunku – il conto i dokładnym sprawdzeniu jego listy, gdyż w wielu restauracjach od każdej osoby pobierana jest dodatkowa opłata za nakrycie coperto, a szczegółowy spis zamówionych dań można sprawdzić prosząc o ricevutę – szczegółowy rachunek. Oprócz coperto pobiera się też dodatkową opłatę za obsługę servizo i jeśli nie jest ona wliczona w rachunek przyjmuje się, że wynosi około 10% kwoty do zapłacenia.

Turyści wybierający się do Włoch powinni mieć na uwadze, że tak samo jak w Grecji czy Hiszpanii normalnością jest popołudniowa sjesta, kiedy zamykane są sklepy, urzędy i instytucje, na zatłoczonych zwykle ulicach pozostają pojedynczy ludzie, a wszyscy udają się na zasłużony wypoczynek lub bardzo często krótką drzemkę. Podobnie nie należy się dziwić, że dla Włochów najważniejszym wydarzeniem dnia w tym czasie może być spożywanie posiłków, kiedy wszyscy wybierają się na obiad i zostawiają miejsca pracy.

Zwiedzanie kościołów i innych zabytków nie jest mile widziane w koszulkach bez rękawów, krótkich spódniczkach i krótkich spodenkach, dlatego w niektórych świątyniach można dostać jakieś ubranie na wierzchnie okrycie ciała.

Jeżeli turysta chce skorzystać z taksówki powinien znaleźć jeden z postojów, gdyż we Włoszech nie zatrzymuje się taksówek na ulicach.

Włosi z północy kraju są bardziej powściągliwi od mieszkańców południa, niemniej chętnie odpowiadają na pytania, udzielają pomocy, zawsze też poświęcą czas, żeby opowiedzieć zbłąkanemu turyście o mało znanym fakcie z życia historycznej postaci lub przedstawić swoją opinię na jej temat.

Aktywny wypoczynek

„Bella figura” – piękna sylwetka to domena Włochów czynnie uprawiających sporty, dbających o doskonałą infrastrukturę turystyczną i sportową. We Włoszech można aktywnie wypoczywać na kilka sposobów. Ze względu na bliskie położenie Alp wśród turystów niezwykle popularne są sporty zimowe, chociaż piękne krajobrazy można podziwiać zarówno zimą, jak i latem. Doskonale przygotowane trasy narciarskie dostępne są przy wszystkich liczących się kurortach zimowych, obsługują je sprawnie działające systemy wyciągów i gondoli pozwalające turystom na naprawdę aktywny wypoczynek, a nie czekanie w długich kolejkach. Wiele wyciągów i gondoli prowadzi na szczyty niezwykle malowniczymi trasami, bezpłatne skibusy rozwożą narciarzy i snowboardzistów po narciarskich terenach, a dogodne i przyjazne przemieszczanie się zapewnia doskonale rozwiązany system skipassów. Większość tras zjazdowych dysponuje wszystkimi stopniami trudności, w każdym kurorcie można nauczyć się jeździć na nartach, dla snowboardzistów przygotowano wiele szkółek oraz doskonałe rozwiązania do uprawiania tej dyscypliny w specjalnie wybudowanych snowparkach. Narciarze biegowi mają do dyspozycji wiele kilometrów niezwykle malowniczych tras, nie brakuje też innych form aktywnego wypoczynku związanych z zimą takich jak: śnieżny rafting, saneczkarstwo, hokej i kręgle na lodzie, curling, łyżwiarstwo, można też czynnie spędzać czas na krytych basenach, w saunach czy łaźniach parowych. 

Lombardia przyciągają swoją ofertą aktywnego spędzania czasu również latem. Turyści lubiący przebywać na świeżym powietrzu mogą wybrać się na piesze wędrówki, jeździć rowerem, latać balonem i na paralotni, niezwykle popularne jest kajakarstwo, jazda konna i wspinaczka oraz spływy kajakowe po rwących rzekach, rafting i kanioning. Popularne są wycieczki piesze po Alpach, gdzie dostępnych jest ok. 650 km szlaków z doskonale zorganizowaną bazą noclegową.

Ważne informacje MSZ

Dokumentem uprawniającym do wjazdu i wyjazdu z Włoch tak jak i innych krajów Unii Europejskiej jest dowód osobisty lub paszport. Na terenie Włoch bez wizy można przebywać 90 dni, a okres ważności paszportu nie może być krótszy niż dozwolony czas pobytu.

Szczegółowe i aktualne informacje można znaleźć na stronie MSZ: www.msz.gov.pl lub na stronie ambasady polskiej w Rzymie: www.rzym.polemb.net

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Włoskiej
Włochy, Rzym, Via Pietro Paolo Rubens, 20, 00197
Tel.: 0039 06 362 04 200, 0039 06 362 04 204 Tel.: 0039 06 362 04 300 (Wydz. Kons.) Tel. dyżurny: 0039 335 599 52 12 (po godz. pracy) Faks: 0039 06 321 78 95 Faks: 0039 06 362 04 322 (Wydz. Kons.)
rzym.amb.sekretariat@msz.gov.pl www.rzym.polemb.net

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Mediolanie
Włochy, Mediolan, Corso Vercelli 56, 20145
Tel.: +39 02 48018978, +39 02 48019084 Tel. dyżurny: +39 335 5685786 Faks: +39 02 48020345
mediolan.kg.sekretariat@msz.gov.pl
www.mediolankg.polemb.net

Najczęściej Zadawane Pytania

Kiedy najlepiej lecieć do Lombardii?
Ze względu na śródziemnomorski klimat Lombardia jest regionem, do którego można jechać o każdej porze roku w zależności od tego czy wybieramy się na narty, czy chcemy wypoczywać w letnim okresie. Sezon narciarski trwa od grudnia do kwietnia, warto jednak pamiętać że kurorty narciarski są czynne przez cały rok, a na lodowcach można jeździć na nartach i snowboardzie także w lecie. Najspokojniejsze miesiące na nartostradach są od kwietnia do czerwca i w listopadzie. W planowaniu podróży należy wziąć pod uwagę fakt, że w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku kurorty przeżywają największe oblężenie. W okresie letnim najcieplejszymi miesiącami są czerwiec, lipiec i sierpień ze średnią temperaturą powietrza wynoszącą 23-25°C. Turyści miłujący górskie wędrówki na ciepłą i słoneczną pogodę mogą liczyć od połowy maja do początku września.

Jaka waluta obowiązuje we Włoszech i jakie są orientacyjne ceny?
We Włoszech obowiązuje wspólna dla całej Unii Europejskiej waluta – Euro. Konsekwencją tego są nieco wyższe ceny niż w Polsce, zwłaszcza jeżeli chodzi o posiłki w restauracjach i ceny związane z infrastrukturą narciarską i turystyczną.

Gdzie i jakie pamiątki kupić w Lombardii?
Włochy to skarbnica różnego rodzaju pamiątek, niezależnie w który region trafimy. W miejscowościach wypoczynkowych i kurortach jest wiele sklepów z pamiątkami, na pewno można w nich znaleźć ciekawe upominki.

Turyści często w małych sklepach i na bazarach szukają antyków i biżuterii, które można kupić taniej niż w stolicy Włoch. Popularnością cieszą się wyroby kulinarne, szczególnie sery takie jak mozzarella, parmezan, gorgonzola czy mascarpone, a także wyborne wina Chianti, Amarone czy Marsala – mogą to być pamiątki przeznaczone do konsumpcji lub dla celów dekoracyjnych w specjalnie przygotowanych butelkach. W każdym sklepie z pamiątkami można także znaleźć suweniry poświęcone największym klubom piłkarskim. Symboliczną pamiątką mogą być miniaturowe włoskie budowle lub miniaturki z papieskimi akcentami. W poszczególnych regionach specyficzne pamiątki przybierają postać masek, koronek, kolorowego szkła czy wyrobów ceramicznych. Turyści o zasobniejszych portfelach mogą pokusić się o wyroby takich marek jak Gucci, Prada czy Armani. Warto pamiętać, że sklepy we Włoszech ze względu na sjestę otwarte są w godzinach: 9:00-13:00 i 15:30/16:00-19:30/20:00.

Jaki czas obowiązuje we Włoszech?
We Włoszech obowiązuje taki sam czas jak u nas.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Jak poruszać się po Lombardii?
Po Lombardii bardzo dobrze przemieszcza się za pośrednictwem świetnie rozwiniętej kolei obejmującej swoim zasięgiem cały kraj, poszczególne odcinki pokonuje się bardzo szybko. Dobra połączenia kolejowe funkcjonują też na trasach z głównymi miastami w Europie, obsługuje je m. in. pociąg Pendolino i Eurostar Italia. Komunikacja autobusowa jest natomiast wolniejsza i obsługuje krótsze trasy.

Włoskie autostrady są szybkie i płatne, chociaż zdarza się, że w okresie świąt i sezonie letnim mogą być zatłoczone. Kierowcy nie mają obowiązku posiadania międzynarodowego prawa jazdy, a polskie ubezpieczenia komunikacyjne są uznawane. Kierowcę i pasażerów obowiązuje zapięcia pasów, brak kamizelki odblaskowej skutkuje mandatem. Warto też pamiętać, że we Włoszech obowiązują ostre przepisy dotyczące parkowania i niedostosowanie się do nich grozi szybkim odholowaniem samochodu i wysokim mandatem.

W kurortach narciarskich połączenia między dolnymi stacjami wyciągów a hotelami zapewniają bezpłatne skibusy zsynchronizowane z godzinami startu i zamknięcia wyciągów. Kierowcy powinni mieć na uwadze górski charakter regionu i zaopatrzyć się wcześniej w łańcuchy śniegowe, gdyż w wielu miejscach są wymagane.

Jakie są ograniczenia celne we Włoszech?
Przewóz towarów podlega ograniczeniom ilościowym na zasadach obowiązujących w UE, co oznacza w praktyce, że rzeczy osobiste i sprzęt na własny użytek nie podlega ograniczeniom celnym. W przypadku towarów można wwozić i wywozić do 200 szt. papierosów, 400 szt. cygaretek, 200 szt. cygar, 1 kg. Tytoniu, 10 l spirytusu, 20 l mocniejszego alkoholu, 90 l wina i 110 l piwa.

Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia we Włoszech?
W nagłych przypadkach turyści z Polski objęci są we Włoszech bezpłatną podstawową opieką medyczną. Opłaca się jednak wykupić polisę ubezpieczenia podróżnego, która w razie potrzeby umożliwi pokrycie kosztów bardziej zaawansowanego leczenia i transport medyczny. Jeżeli posiadamy ubezpieczenie prywatne należy zapoznać się z jego warunkami, gdyż w większości przypadków ubezpieczeniem objęte są koszty leczenia powyżej pewnych kwot, które należy samemu opłacić. Przed wyjazdem za granicę dobrze jest jednak w oddziale wojewódzkiego NFZ złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która jest dowodem posiadania takiego ubezpieczenia.

Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach i przestrzegać podstawowych zasad higieny. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, ewentualnie gotowaną co najmniej 10 min. Szczepienia ochronne nie są wymagane i nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych, niemniej przed wyjazdem warto sprawdzić czy szczepienia nie są zalecane sezonowo.

Marche

Mediolan

Moliza

Neapol

Palermo

Piemont

Południowy Tyrol

Riwiera Adriatycka

Rzym

Sardynia

Sycylia

Toskania

Trentino

Umbria

Veneto

Watykan

Wenecja

Wybrzeże Liguryjskie

Wyspa Elba

Wyspy Liparyjskie

Włochy: Abruzja , Apulia , Bazylikata , Dolina Aosty , Emilia - Romania , Florencja , Gargano , Jezioro Comer , Jezioro Garda , Jezioro Iseo , Kalabria , Kampania , Lazio , Lombardia , Marche , Mediolan , Moliza , Neapol , Palermo , Piemont , Południowy Tyrol , Riwiera Adriatycka , Rzym , Sardynia , Sycylia , Toskania , Trentino , Umbria , Veneto , Watykan , Wenecja , Wybrzeże Liguryjskie , Wyspa Elba , Wyspy Liparyjskie

Wybierz region Abruzja , Apulia , Bazylikata , Dolina Aosty , Emilia - Romania , Florencja , Gargano , Jezioro Comer , Jezioro Garda , Jezioro Iseo , Kalabria , Kampania , Lazio , Lombardia , Marche , Mediolan , Moliza , Neapol , Palermo , Piemont , Południowy Tyrol , Riwiera Adriatycka , Rzym , Sardynia , Sycylia , Toskania , Trentino , Umbria , Veneto , Watykan , Wenecja , Wybrzeże Liguryjskie , Wyspa Elba , Wyspy Liparyjskie